Verification: 59bccf5f22d6fa79 content="L9C2pvjdEFqSJglmJbCZGqCETV_7hro3Nj3udpftDF8" /> Your SEO optimized title page contents
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Koruta%C5%9F-Orman-%C3%9Cr%C3%BCnleri/142266209225655?fref=ts

Mdf Plaka Hakkında Herşey

MDF’NİN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ
ingilizce “Medium Density Fiberboard” kelimesinin kısaltması olan MDF, “Orta Yoğunlukta Lif Levha” olarak mdf  Türkçe’ye çevrilebilir. 
MDF plakanin her noktasında liflerin eşit dağılması ve çok yoğun bulunuşu mdf levhanın her iki yüzünün olduğu kadar, kenarlarının da makinayla herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine imkan sağlamaktadır. MDF bu sayede masa tablaları, kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF gerek boyamada, gerekse dekoratif folyo veya ahşap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur.
MDF orta sertlikte bir levhadır masif ahşap gibi işlenebilme özelliği vardır, mdf plakalar CNC tezgahlarda hatasız kesim, delik ve frezeleme imkanı mdf nin yapısı olanak sağlamaktadır. Mdf  plakalar temiz yüzeye ve düzgün kenarlara sahip olan levhalar dır, mdf laklama, boyama ve kaplama gibi işlemler için çok mdf levhalar elverişlidir. MDF, kayın mdf, meşe mdf, çam mdf  gibi ağaç türlerinden mdf plakalar üretilir. Mdf  üretimi için seçilen ağaçlar, kabuk soyma makinesinde kabuklarından temizlenir. Temizlenen odunlar mdf yongalama makinesinden geçirilerek küçük parçalara ayrılarak Yonga adı verilen bu parçalar sert ağaç (kayın, meşe) ve yumuşak ağaç (çam) silolarında ayrı ayrı depolanır. Mdf üreticileri Yongalar, rafineri ünitesinde yapılan işlemlerle liflere ayırır ve çıkış borusunda tutkal ve diğer kimyasal ilaveleri yapılır. Bilahare kurutulan lifler, serme bunkerine gelir. Serme işlemi sonrası “mat” adı verilen lifler, kontinü preste preslenerek MDF üretimi tamamlanır. Boy kesme, kenar düzeltme ve soğutma işleminden sonra istiflenerek mdf ler yarı mamul ambarına taşınır. Mdf ler mevsim şartlarına göre 3-7 gün dinlendirilen levhaların yüzeyleri, zımpara makinesinde zımparalanır ve mdf satışa hazır hale gelir . Mdf satıcılarına nakledilir. İstanbulda mdf  Korutaş Orman Ürünlerinden teğmin edebilirsiniz. Mdf tüm kalınlıkları ile stoklarımızda mevcuttur.
 Mdf plakaların Düzgün kalınlığı, mdf nin makina ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, MDF'nin masife alternatif malzeme olarak karşımıza çıkmasını sağlamaktadır.
MDF, termomekanik olarak odun veya diğer lignoselüozik hammaddelerden elde edilen liflerin, sentetik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra oluşturulan mdf  levha pastasının ısı ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen ürüne mdf plaka denir. MDF'nin her noktasında liflerin eşit dağılması ve yoğunluğu levhanın her iki yüzünün olduğu kadar, kenarlarının da makineyle herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine imkan sağlar. MDF bu sayede masa tablaları, kapı panelleri, kenarları pahlı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla mdf  kullanılabilmektedir. MDF levhalarının yüzeyleri tüm laminant, reçine emdirilmiş kağıt, folyo ve ahşap kaplamalar ile mdf yüzeyler kaplanabilir. MDF'nin kenarları son derece düzgün ve sıkı olup, masif çıta yapıştırılmadan lamba zıvana açılabilmekte ve her türlü profil mdf üzerinde verilebilmektedir. MDF'nin bir diğer üstün yanı ise eğilme direnci, elastikiyet modu, vida ve çivi tutma gücünün yüksek olmasıdır. Makinede işlenmesinin kolaylığı, stabilitesinin mükemmelliği, boyutlarının hemen hiç oynamaması, standart boyutlarda sağlanabilmesi, her iki yüzeyinin de zımparalanmış ve mastarlanmış oluşu, herhangi bir yerinde budak, çatlak, kıymık gibi özürler görülmemesi, her noktasının aynı yoğunlukta bulunması, kullanıma hazır oluşu, herhangi bir hazırlık işlemi gerektirmeyişi, her çeşit lak, boya, verniği kabul etmesi, ahşap kaplama, PVC, laminant ve melamine edilmiş dekor kağıt gibi malzemelerle kaplanabilmesi, gerek iki yüzeyinden gerekse kenarlarından girecek vidaları mükemmel tutabilmesi Çamsan Poyraz MDF'nin başlıca özellikleridir.

Profillik ürünlerimiz her uygulamada olduğu gibi kapak üretimi uygulamaları için de rakipsizdir.
MDFLAM, melamin reçinesi emdirilerek emprenye edilen dekor kağıtlarının belirli sıcaklık ve basınç altında MDF levhalarına preslenmesiyle elde edilen bir ürün olan Melamin kapli MDF (MDFLAM) için kullanılan dekor kağıtları, Avrupa'nın önde gelen kağıt üreticilerinden ithal edilerek Korutaş orman ürünlerikendi emprenye tesislerinde melamine edilmektedir. Mdf üretim standart olarak 1830x3660, 2100x2800, 2100x3660 mm mdf  levha ebatlarında ve 2.8mm mdf , 3mm mdf ,4mm mdf , 5mm mdf, 6mm mdf , 8mm mdf , 10mm mdf , 12mm mdf , 15mm mdf, 18mm mdf, 20mm mdf. 22mm mdf , 25mm mdf , 28mm mdf , 30 mm mdf kalınlıklar arasında gerçekleştirmektedir. Çamsan Poyraz MDFLAM ve SUNTALAM olarak üretilen kaplanmış mdf  ürünler üzerinde çıkıntı ve çukur bulunmaz, kenar ve köşelerde yapım ve kesim hatası bulunmaz.

Profillik ürünlerimiz her uygulamada kullanılan malzemelerimizde olduğu gibi kapak üretimi uygulamaları için de rakipsizdir.


MDF  NEDİR?

 Mdf yapımı  Ağaç liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine ile birbirine kaynaştırılması suretiyle levhalar halinde üretilen ahşap esaslı malzemeye mdf denir.  Mdf plakaların Genelde yoğunluğu 600–800 kg/m3’tür.  Mdf plaka Büyük çaplı üretimine 1980’lerde başlanmıştır. Mdf Adını lif levhaların yoğunluğundan almaktadır. Taneli levhalar az yoğunluklu levhalardır ve yoğunlukları 160-450kg/m3’tür.  Mdf Sert levhalar  çok yoğunluklu sert levhalardır. Mdf  Yoğunlukları 500–1,450kg/m3’tür.

 Mdf Avantajları:
 Mdf Ucuzdur.
 Mdf plakalarda Çalışması kolaydır.
 Mdf plakalar Dayanıklıdır.
 Mdf Muntazam kalınlığı, makine ile işlenmeye çok elverişli oluşu ve sağlamlığı MDF’nin pek çok uygulamada masif ahşaba alternatif olarak kullanılmasına sağlar. Özellikle seri üretim sırasında iş gücü ve zaman bakımından tabakalı levhalara karşı kıyaslanamayacak kadar ergonomik bir üründür.
MDF’ ye boya, vernik gibi malzemeler doğrudan uygulanabileceği gibi PVC kâğıt kaplamalar da yapılabilir.
Mdf plakalar Üzerinde desen baskı uygulanabilir.
Mdf ler Vida ve tutkal tutma konusunda sorunsuzdur.

Mdf Dezavantajları:
Mdf Ağırdır.
Mdf Boya ister.
 Mdf Sabitlenmezse zamanla genişleme ve bükme yapabilir.
Mdf Suya karşı direnci sınırlıdır.

MDFLAM NEDİR?

MDF’nin üzerine laminasyon işlemi yapılması sonucu, kaplama görüntüsü verilmesiyle oluşturulan plakalara mdf lam denir. Mdflam  Zengin desen ve renk çeşidiyle sunulan “MDF Lam”'lar yaşadığınız tüm mekânların dekorasyonunda, mutfak, banyo ve modüler mobilya üretiminde tercih edilir ve beğeni ile kullanılır. Melaminli reçinelerle emprenye edilen dekor kâğıtları MDF levha üzerine yüksek basınçlı preslerde preslenerek “MDF Lam” üretilir. Emprenye esnasındaki kimyasal işlemler sayesinde, çizilmeye, yanmaya ve suya dayanıklı bir yüzey elde edilir.

MDF İLE İLGİLİ SPK TANIMI

H.1.2. MDF (Lif Levha) MDF (Medium Density Fiberboard), kelime anlamı ile orta yoğunlukta lif levha olup, ağaç liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine ile birbirine kaynaştırılması suretiyle levhalar halinde üretilen ahşap esaslı bir malzemedir. Yonga levhada odun yonga (kıymık) haline getirilirken, MDF’de en küçük fiziksel özelligi olan liflerine kadar ayrıştırılmaktadır. Lif levhalar Türk standartlarına göre üç çeşittir. Bunlar; yumuşak, orta ve sert lif levhalardır. Orta sert lif levhalar (MDF) son 25 yıl içinde mobilya endüstrisinde artan bir oranda kullanılmaya başlanmıştır. MDF'nin her noktasında liflerin eşit dağılması ve çok yoğun bulunuşu levhaların her iki yüzünün yanı sıra, kenarlarının da makina ile herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın islenmesine imkan sağlamaktadır. Bu sayede MDF masa tablaları, kapı panelleri, kenarları zırhlı ve profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde basarı ile kullanılmaktadır. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF, gerek boyama, gerekse dekoratif folyo veya ahsap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur. Bu özellikleri, MDF’nin pek çok uygulamada masif ahşaba alternatif olarak kullanılmasına olanak sağlar. MDF’ye boya, vernik gibi malzemeler doğrudan uygulanabilmekte ve üzerine desen baskı yapılabilmektedir. Vida ve tutkal tutma konusunda sorunsuzdur. Ayrıca çok hassas teknik özelliklere sahip MDF-X (düsük oranlı formaldehite sahip MDF) MDF-H (suya, neme dayanıklı MDF) MDF-I (atese dayanıklı MDF) de üretilebilmektedir. Yonga levha ve MDF'nin laminat adı verilen ince bir melamin levha ile kaplanmış halleri suntalam ve MDFlam olarak bilinmektedir.
M
2440×2100 ve 2440×2800 mm standart ebatta ve
2,5/3/4/6/8/10/12/14/16/18/22/25/30 mm kalınlıklarında.
Ayrıca özel siparişler için 2100 mm’den başlayıp 2440 mm’ye kadar istenilen ende ve 900 mm – 2100mm ve 2800 – 4250 mm boy aralıklarında istenilen ebatta ebatlama yapılabilmektedir.
Mdf Teknik Özellikler
    Kalınlıklar
Özellikler    Standart    Birim    >2.5-6 mm    >6-12 mm    >12-8 mm    >18-30 mm
Kalınlık Toleransı(En büyük sapma)    TS 64EN 324-1    mm    ±0.10    ±0.10    ±0.15    ±0.15
Boyut Toleransı    TS 64EN 324-1    mm    (±2 mm/m) Maksimum Boy ve En
Karelik    TS 64EN 324-2    mm    (±2 mm/m)
24 Saat KalınlığaGöre Şişme    TS 64EN 317    %    30    15    12    10
Mdf Eğilme Dayanımı    TS 64EN 310    N/mm²    23    22    20    18
Mdf Elastikiyet Modülü    TS 64EN 310    N/mm²    2700    2500    2200    2100
Mdf Çekme Dayanım    TS 64EN 319    N/mm²    0,7    0,7    0,65    0,65
Mdf Vida TutmaYüzey Kenar    TS 64EN 320    N    1000    1000
Mdf Yüzey Porozitesi    TS 64EN 382-1    mm    250 mm (her iki yüzeyde)
Mdf Boyutsal En-BoySapma Kalınlık    TS 64EN 318    %
%    0,5
8    0,4
6    0,4
6    0,3
5
Mdf Kum İçeriği    TS 64
EN 3340    %
Ağırlık    En fazla 0.05
Mdf Nem İçeriği    TS 64
EN 323    %
(±3%>    8    8    8    8
Mdf Yoğunluk    TS 64
EN 323    kg/m³
(±5%)    850    800    750    750
Mdf Formaldehit
Emisyonu
SINIF A
SINIF B    EN 120
EN 120    mg/100 gr.    <=8.0
>8.0-<=30.0
MDF Kalınlıklarına Göre Hacim, Adet
Kalınlıklar    M3 / Levha    Adet / M3    M2 / M3
(mm)    2100 x
2800 mm    2100 x2800 mm   
2.5mm mdf    0.0147    68.027    400
3mm mdf    0.01764    58.689    333.33
4mm mdf    0.02352    28.344    166.66
6mm mdf    0.03528    28.344    166.66
8 mm mdf    0.04704    21.258    125
10mm mdf    0.0588    17.006    100
12mm mdf    0.07056    14.172    83.33
14mm mdf    0.08232    12.147    71.42
16mm mdf    0.09408    10.629    62.5
18mm mdf    0.10584    9.448    55.55
22mm mdf    0.12936    7.73    45.45
25mm mdf    0.147    6.802    40
30mm mdf    0.1764    5.668    33.33
 
Kalınlıklar    M3 / Levha    Adet / M3
(mm)    2440 x2100 mm    2440 x1220 mm    2440 x2800 mm    2440 x2100 mm    2440 x1220 mm    2440 x2800 mm
2,5mm mdf    0.01281    0.00744    -    78.05    134.41    -
3mm mdf    0,01537    0,00893    -    65,05    111,97    -
4mm mdf    0.02049    0.01191    -    48.79    83.99    -
6mm mdf    0.03074    0.01786    -    24.40    41.99    -
8mm mdf    0.04099    0.02381    -    24.40    41.99    -
10mm mdf    0.05124    0.02977    -    19.52    33.60    -
12mm mdf    0.06149    0.03572    -    16.26    27.99    -
14mm mdf    0.07174    0.04167    -    13.94    24.00    -
16mm mdf    0.08198    0.04763    -    12.20    20.99    -
18mm mdf    0.09223    0.05358    0.12297    10.84    18.66    8.13
22mm mdf    0.11273    0.06549    0.15030    8.87    15.27    6.65
25mm mdf    0.12810    0.07442    0.17080    7.80    13.44    5.85
30mm mdf    0.15372    0.08930    0.20496    6.50    11.20    4.88

                          

                                                              KORUTAŞ ORMAN ÜRÜNLERİ