Verification: 59bccf5f22d6fa79 content="L9C2pvjdEFqSJglmJbCZGqCETV_7hro3Nj3udpftDF8" /> Your SEO optimized title page contents
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Koruta%C5%9F-Orman-%C3%9Cr%C3%BCnleri/142266209225655?fref=ts

Plywood kontraplak kullanımında önemli kurallar ve öneriler

KORUTAŞ ORMAN ÜRÜNLERİ
Plywood kullanımı konusunda önemli kurallar;

1-Plywood mümkün mertebe kesilmeden kullanılmalıdır. Eğer proje gereği  plywood kontraplak kesilir ise kenarları fabrika çıkışında olduğu gibi epoxy boya ile veya benzeri maddeler ile tecrit edilmelidir.

2-Plywoodda ilk kullanımda paneller uygun bir kalıp yağı ile plywood yüzeyi iyice doyurulmalı ve her kullanımdada iyice yağlanmalıdır.Gerektiği şekilde plywood yağlanması kalıp sökümünde beton sökülmelerini engelleyeceği gibi plywoo ve betonun ayrılmasını kolaylaştıracaktır.

3-Plywood kalıp sökümünde yüzel iyice temizlenmelidir.


4-plywood paneller diklemesine yere düşürülmemeli ,atılmamalı ve düzgün bir şekilde istiflenerek  plywoode sonraki kalıplamaya kadar hazır tutulmalıdır.

5-Döşeme kalıplarında mümkün ise plywood a hiç çivi vurulmalıdır.plywood a çivi çakılacaksa 5-6-8 lik çiviler kullanılmalı ve plywooddan çivi sökülürken panel zedelenmemelidir.Çivi ve vida  delikleri macun ve dolgu ile lapatılmalıdır.

6-Demir döşenirken demir çapına uygun ve kalıbın konumuna göre paspay elemanları kullanılmalıdır. B u sayede demirler plywood plakaya değmez, plywood zedelenmez.Beton kalıp kontraplaklarında yüzey yıpranması bu safhada olmamalıdır.bu nedenle bu elemanlar plywood yüzeyinde mutlaka kullanılmalıdır.Bu aşamada kullanılan demir bağ telleri parçalarıda plywood kalıp üzerinde brakılmamalıdır. Betonda pas lekesi ve ahşap kalıpta(plywood) da zedeleme yapabilirler.

7- plywood Kalıptaki panellerin birleşim yerleri paspay elemanları veya derz bantları ile bantlanarak iyice kapatılmalıdır.Böylece ikinci bir tamir işçiliği gerektirmeden güzel görünümlü fitilsiz ve hatasız  plywood sayesinde beton elde edilir.

8-Plywood kalıba beton dökümü esnesında pompa sistemlerinin plywood kalıba darbe gelmesi engellenmelidir.

9- Plywoodda beton dökümünden evvel yağlama sonuçları kontrol edilmesi gerekiyorsa plywood kalıp tekrar yağlanmalıdır.

10-Paneller temizlendikten sonra üst üste konularak yağmur ve güneş ışığından etkilenmeyecek şekilde düz zeminde ve kapalı mekanda plywood depolanmalıdır.

11-Yukarıdaki Önemli kurallar ve önerilerin uygulanması halinde kaliteli bir beton elde edileceği gibi kullanılan plywood panellerin ömrüde oldukca uzun olacaktır.