Verification: 59bccf5f22d6fa79 content="L9C2pvjdEFqSJglmJbCZGqCETV_7hro3Nj3udpftDF8" /> Your SEO optimized title page contents
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Koruta%C5%9F-Orman-%C3%9Cr%C3%BCnleri/142266209225655?fref=ts

Mdf Nedir?

Mdf  (Medium Density Fiberboard) nedir?

Mdf; Termomekanik olarak odun veya diğer lignoselüozik hammaddelerden elde edilen liflerin, sentetik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra oluşturulan Mdf levha taslağının sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen ürüne mdf denir. Mdf, kelime anlamı ile orta yoğunlukta lif levha anlamına gelmekte ve Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır

  Mdf plakalar Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan Mdf gerek boyamada, gerekse dekoratif
folyo veya ahşap kaplamada mdf çok iyi sonuçlar verir. Mdf nin Düzgün kalınlığı , mdf makina ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, Mdf'nin çekmece yanlarında ayna çerçevelerinde ve pervazlar gibi uygulamalar icin masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine mdf plaklar rahat işlenebilr yapısı ile olanak sağlar.

Mdf'nin her noktasında liflerin eşit dağılması ve mdf çok yoğun bulunuşu levhanın her iki yüzünün olduğu kadar, kenarlarının da makinayla herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın işlenmesine imkan sağlamaktadır. Mdf bu sayede masa tablaları, kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir.

Mdf plakalar yapısal olarak orta sertlikte bir levha olup, termomekanik olarak odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra mdf yaklaşık %9-11 oranında termosetting (sıcaklıkta katılaşan) karakterli bir tutkal ile tutkallanarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle oluşan homojen yapıda levhalara mdf denir. Mdf plakalar yapısı itibariyle her noktasının homojen yoğunlukta olması, standart boyutlarda elde edilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlardan uygulanan vidaları iyi tutması nedeniyle mdf tercih edilmektedir.

Mdf yüzeyleri poliüretan Astar yada Polyester/Polyeter Dolgu ile doldurmak çok kolaydır.mdf plakalarda Poliüretan Astar ile 2 – 3 kat ile rahatlıkla tam dolgun yüzey elde edilebilir. Mdf kesim yerlerinde pürüzlü yüzey olur. Bu alanı her kat arası pürüz kırarak tam dolgun yüzey MDF elde edilir.

Mdf lake boya gibi uygulamaları için mükemmel bir yapıya sahiptir. Hem sağlam olması hem yüzeyinin pürüzsüz olması nedeniyle lake boya işlemi için uygundur. Boya işlemi haricinde vida tutma gücü sunta türüne göre daha iyidir.

Mdf kullanım yerlerine göre farklı kalınlıkta mdf üretilmektedir. Mdf kalınlaştıkca daha esneklik ve mukavemet azalmaktadır. Mdf kalınlıkları aşağıdaki gibidir.Mdf plakalarını tüm kalınlıkları stoklarımızda KORUTAŞ ORMAN ÜRÜNLERİ  olarak mevcuttur.

2.8mm mdf

3mm mdf

4mm mdf

6mm mdf

8mm mdf

9mm mdf

10mm mdf

12mm mdf

14mm mdf

16mm mdf

18mm mdf

22mm mdf

25mm mdf

30mm mdf


Yorumlar - Yorum Yaz