Verification: 59bccf5f22d6fa79 content="L9C2pvjdEFqSJglmJbCZGqCETV_7hro3Nj3udpftDF8" /> Your SEO optimized title page contents
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Koruta%C5%9F-Orman-%C3%9Cr%C3%BCnleri/142266209225655?fref=ts

Osb nedir?

Yönlendirilmiş yonga levha yani osb, ingilizcede 'oriented strand board osb' yonga levhalar, rutubete neme dayanıklı levhalardır osb. Osb esnekliği,dekoratif görünümü ve darbeye olan dayanıklılığı ve ekonomik olması ile osb plakalar dikkati çekmektedir.Özellikle amerika ve kanadada çatılarda kullanılmaktadır.

Osb için ,fırınlanmış ve işlenmiş,122x244 ebatlanmış standart kereste denilebilir. Fakat osb dayanımı olarak diğer kereste türlerine göre üstün özellikler taşımaktadır. Osb nin dayanıklı olmasının nedeni ise osb özel tesislerde elektronik nem kontrollü ortamda, kendi kendine kontrollü ortamlarda ebadına uygun olarak osb üretilir.Ahşabın muadili ve ahşabın kullanıldığı tüm ortamlarda osb levhalar kullanılmaktadır.

Osb ler suya ve neme son derece dayanıklıdır. Osb levha şeklinde boylu boyunca ahşap yongası ve talaş paralel olarak yayılmak suretiyle ve her katman birbirine şaşırtmalı düzenlenerek son katman ve ilk katman yönleri aynı olmak suretiyle osb elde edilir. Osb Böylece çivi çakmaya uygundur. Osb nin taşınması nakliyesi kolaydır.osb yapı güvenliğini arttırır. Hfif olması sayesinde osb binaya bir yük yapmaz ve uzun yıllar dayanır. Osb dekoratif taban ve tavan dekorasyonu için elverişlidir.Neme böceklenmeye ve küfe karşı osb oldukca dayanıklıdır.Osb basit bir malzeme olarak odun parçalarının ve iri kıyım talaşların birbirlerine sıkıştırılarak yapıştırılmasıyla elde edilmiş bir malzeme olarak göründüğü için osb nin güvenli olmadığı sanılır. Halbuki osb yüksek teknoloji ürünü ahşap levhadır.

Çatı kaplamaları şingle ve kremit altında osb kullanılmaktadır.İç ve dış dekorasyon malzemesi olarak osb kullanılmaktadırm.Mobilya üretiminde prefabrik ev üretiminde osb kullanılmaktadır.Beton kalıbı olarak osb ,yer döşemelerinde osb, duvar ve ara bölmelerinde osb, ambalaj sandık ve palet yapımıda osb,tekne ve yat dekorasyonunda osb,reklam panosu olarak osb,depo ve baraka yapımında osb,kamyon ve tır karoseri yapımında osb,raf ,dolap ve çekmece yapımında osb kullanılmaktadır.

Osbnin kullanım yerleri osb kalite derecelerine göre üretilir.Dünya standartlarında osb de 4 derece vardır. osb1,osb2,osb3,osb4 olarak üretilir.numara arttıkca kalitede artar.Ayrıca bu numaralar osb nin kullanılacağı yeri ve şartlarıda belirtir.

OSB1,OSB2,OSB3,OSB4 ÖZELLİKLERİ

Osb1: ambalaj sanayiinde sandık kutu palet vb. gibbi malzemelerin üretiminde kullanılır.

Osb2:İnşşatlarda iç cephe duvar bölme ve yer kaplaması için osb2 kullanılır.

osb3:Suya ve rutubete dayanıklı olduğu için ,binalarda çatı kaplama tahtası olarak osb3 kullanılır.

Osb4:Yine çatı kaplama tahtası olarak kullanılabileceği gibi dış cephelerde ve beton kalıplarında osb 4 kullanılabilmektedir.

Osb genel kullanımı çatı kaplama tahtası olarak ve dekoratif taban ve tavan kaplaması olarak osb kullanılmaktadır.kimi osb türlerinde genel kullanım beton kalıbı ve inşşat kerestesi olarak osb kullanılmatadır.

Kısaca osb özetlememiz gerekirse; Düşük maliyetli ,uygulaması kolay,standart ebatlı,dayanıklı bir malzemedir.

Korutaş Orman Ürünleri